Ładowanie…
Aby uzyskać lepsze wrażenia, zmień przeglądarkę na CHROME, FIREFOX, OPERA lub Internet Explorer.
Wlk. Brytania może dopuścić autonomiczne auta już w przyszłym roku – motoryzacja

Wlk. Brytania może dopuścić autonomiczne auta już w przyszłym roku – motoryzacja

[ad_1]

Brytyjski rząd rozpatruje możliwość dopuszczenia do ruchu samochodów autonomicznych. Mogłoby to być możliwe już w przyszłym roku. Kluczową kwestią w konsultacjach rządowych, które rozpoczęły się we wtorek, jest to, czy kierowca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za samochód, czy też odpowiedzialność będzie po stronie dostawcy technologii. Chodzi też o dostosowanie do ruchu samochodów autonomicznych przepisów ruchu drogowego.

Analizowany będzie zautomatyzowany system utrzymania pasa ruchu (Automated Lane Keeping System – ALKS). System musi pozwolić na puszczenie kierowcy i jazdę bez jej dotykania przez dłuższy czas, podaje guardian.com

Wielka Brytania zaprosiła przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego do rozmów. Opinie te posłużą do zdefiniowania roli kierowcy i zasad korzystania z zautomatyzowanego systemu. Ponadto, rząd chce wyjaśnić, kto odpowiada za wypadek podczas autonomicznej jazdy – kierowca czy dostawca technologii. Oczekuje się, że producenci wprowadzą następną generację technologii unikania kolizji i utrzymywania pasa ruchu w nowych modelach samochodów w 2021 r. Mają zapewnić alerty i systemy pomocy kierowcy do przejmowania kontroli.

Chociaż przewiduje się, że technologia ma pomóc w poruszaniu się w korkach przy małej prędkości, brytyjski rząd rozważa jej zalegalizowanie do użytku przy prędkościach do 70 mil na godzinę na wolnych pasach autostrad, z samochodami automatycznie utrzymującymi pas ruchu i zwalniającymi dla pojazdów jadących z przodu.

Pod koniec tego roku mają się rozpocząć konsultacje społeczne na temat proponowanych zmian w przepisach i kodeksie drogowym, które będą dopuszczały zautomatyzowanych samochodów.

Czytaj też: Chiny czeka duży przyrost liczby samochodów z napędem elektrycznym

„Zautomatyzowana technologia może uczynić jazdę bezpieczniejszą, płynniejszą i łatwiejszą dla kierowców, a Wielka Brytania powinna być pierwszym krajem, który dostrzeże te korzyści , przyciągając producentów do opracowywania i testowania nowych technologii ”, powiedziała minister transportu, Rachel Maclean, dodając, że ​​może być to znaczącym krokiem w kierunku zmiany sposobu jazdy samochodami.

Edmund King, prezes The Automobile Association, powiedział, że rząd ma rację, konsultując się w sprawie najnowszego systemu unikania kolizji, który może uczynić nasze drogi jeszcze bezpieczniejszymi w przyszłości.

Mike Hawes, dyrektor generalny Society of Motor Manufacturers and Traders, powiedział, że taka zaawansowana technologia jest gotowa do wprowadzenia w nowych modelach już w 2021 roku. Jego zdaniem działania brytyjskiego rządu przygotowuje  Wielką Brytanię do korzystania z najnowszej technologii, tak aby kraj był „jednym z pierwszych, które zrozumieją korzyści płynące z tej rewolucji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego ”

[ad_2]

Link do źródła

Możliwość komentowania została wyłączona.

Góra