Aby uzyskać lepsze wrażenia, zmień przeglądarkę na CHROME, FIREFOX, OPERA lub Internet Explorer.

Numer VIN

Każdy pojazd poruszający się po drodze ma swój unikatowy numer VIN – skrót ten z angielskiego (Vehicle Identification Number) oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Nazywa się go czasami także numerem nadwozia. Jest on o tyle szczególny, że dla każdego pojazdu jest unikalny, niepowtarzalny – nie ma dwóch samochodów z tym samym numerem VIN. Z tej przyczyny porównuje się go czasami z numerem PESEL albo DNA, które dla ludzi także jest niepowtarzalne i równie łatwo pozwala na identyfikację konkretnej osoby.

Numerem VIN oznaczane są nie tylko samochody osobowe, ale także wszystkie inne typy pojazdów – od motocykli i motorowerów przez autobusy, samochody ciężarowe, a nawet przyczepy.

Jakie dane o samochodzie zakodowane są w numerze VIN?

Trzy pierwsze znaki to WMI, czyli oznaczenie producenta pojazdu i kraju, z którego pochodzi producent. I tak np. samochody, których VIN zaczyna się literą „J” wyprodukowano w Japonii, a auta z numerem zaczynającym się od cyfry „1” – w USA.

Druga część numeru VIN zawiera informacje o typie pojazdu. Każdy producent koduje te informacje (znajdujące się na pozycjach od 4 do 9) w ustalony przez siebie sposób. To tu możemy znaleźć na przykład dane o tym, czy samochód ma poduszki powietrzne, jakie ma pasy bezpieczeństwa, jaki jest typ nadwozia i liczba drzwi, a także seria pojazdu (np. sportowy, ekonomiczny). Ostatni znak w tej sekcji to znak kontrolny numeru VIN – dzięki specjalnemu algorytmowi można zweryfikować, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony. Na pozycjach od 10 do 17 są litery i cyfry (na 4 ostatnich pozycjach zawsze cyfry), które pozwalają nie tylko na zidentyfikowanie konkretnego samochodu (ta część numeru VIN jest unikatowa dla każdego pojazdu), ale także na poznanie jego wersji silnika, rodzaju napędu, wyposażenia itp. Tu także zakodowany może być rok produkcji auta (na pozycji 10. numeru VIN) oraz oznaczenie fabryki, w której pojazd został wyprodukowany.

 

Gdzie znajdziesz numer VIN?

Dowód rejestracyjny pojazdu

Pole „E” dowodu rejestracyjnego jest miejscem, od którego powinniśmy zacząć poszukiwania numeru VIN naszego pojazdu. Jest to pole wymagane przy rejestracji pojazdu i nigdy nie powinno być puste. Dodatkowo numer VIN z dokumentu powinien być taki sam jak numer VIN wybity na tabliczce, która znajduje się w aucie.

Podszybie auta

Obecnie, w większości aut, numer VIN znajduje się w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy. Ciąg 17 znaków powinien być widoczny dla każdego, toteż, aby go odczytać nie potrzebna będzie pomoc właściciela samochodu.

Elementy nadwozia

W niektórych samochodach numeru VIN należy szukać na konkretnych elementach nadwozia. VIN może być naniesiony na dolnej części słupka, przy przednim siedzeniu pasażera (Skoda, Seat), przy zawiasach przednich drzwi (Audi) lub też w przegrodzie czołowej (BMW, Volvo).

12-cyfrowy numer VIN

Zdarzają się sytuacje, w których nadwozie auta oznaczone jest krótszym, 12-cyfrowym numerem VIN. Powodem takiego specyficznego oznaczenia może być fakt, iż wcześniejszy numer został uszkodzony bądź był nieczytelny a posiadacz pojazdu zdecydował się na jego wymianę, zgodnie z obowiązującym prawem.

Warto odnotować, iż w pojazdach zabytkowych nr VIN może przybierać odmienny kształt niż obecnie obowiązujący 17-znakowy. Od 1954 do 1981 nie było standardu dla numerów identyfikujących pojazd, więc różni producenci wykorzystywali odmienne formaty.

W przypadku niektórych modeli aut, zwłaszcza starszych, numer VIN może znajdować się w innym miejscu. Poniższa infografika przedstawia najczęściej stosowane miejsca w przypadku poszczególnych marek. Ułatwi to z pewnością znalezienie numeru VIN w swoim samochodzie.

Góra