Ładowanie…
Aby uzyskać lepsze wrażenia, zmień przeglądarkę na CHROME, FIREFOX, OPERA lub Internet Explorer.
Bezpieczny SUV – systemy bezpieczeństwa w Volvo XC60

Bezpieczny SUV – systemy bezpieczeństwa w Volvo XC60Szukasz bezpiecznego auta? Volvo XC60 to najchętniej kupowany samochód klasy premium w Polsce od ponad dekady, jest to również najlepiej sprzedający się średniej wielkości SUV w segmencie premium. Auto doceniane przez klientów od lat jest systematycznie rozwijane pod względem pokładowej elektroniki i systemów asysty kierowcy. W marcu marka Volvo ogłosiła facelifting tego modelu, co oznacza dalszy rozwój tych systemów. Warto wiedzieć co się zmieniło na kursie do uzyskania jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nowe oprogramowanie pokładowe

Najnowsza generacja modelu Volvo XC60 jest drugim pojazdem w gamie Volvo (po elektrycznym Volvo XC40 Recharge), na pokładzie którego klienci znajdą zupełnie nowy system inforozrywki zbudowany w oparciu o niezwykle intuicyjną i funkcjonalną platformę Android Automotive OS z zestawem usług Google Automotive Services. Oznacza to możliwość korzystania przez kierowcę z doskonale mu znanych usług Google, które w pełni zintegrowano z bogatą funkcjonalnością pojazdu. Optymalną trasę do celu wyznaczy najdoskonalszy i najbardziej rozbudowany system nawigacyjnych świata – Mapy Google. Sterowanie elektronicznymi funkcjami pojazdu ułatwi Asystent Google, najbardziej funkcjonalny cyfrowy asystent głosowy wśród tej klasy rozwiązań na świecie. Uproszczenie obsługi pokładowego systemu inforozrywki przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności to także istotny element na drodze zwiększenia całkowitego poziomu bezpieczeństwa – im mniej kierowca musi się koncentrować na obsłudze pojazdu, tym bardziej może być skoncentrowany na prowadzeniu. Warto zaznaczyć, że możliwości cyfrowego systemu w najnowszym SUV-ie szwedzkiej marki dzięki dużej liczbie opcjonalnych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play dla platformy Android Automotive OS, mogą być niemal dowolnie dostosowywane przez kierowcę do jego potrzeb. W Volvo XC60 kierowca otrzymuje też bardzo szerokie wsparcie, dzięki dużemu zakresowi aktywnych systemów asysty w prowadzeniu, przyjrzyjmy się im.

Szerokie, cyfrowe wsparcie kierowcy

Najnowsze Volvo XC60 to pojazd, który jest w stanie realnie wesprzeć kierowcę podczas szerokiego zakresu sytuacji drogowych. Sercem pakietu systemów asystujących kierowcy w Volvo XC60 jest Advanced Driver Assistance System (ADAS) – nowoczesny system bezpieczeństwa czynnego, składający się z szeregu radarów, kamer i czujników ultradźwiękowych. ADAS umożliwia między innymi utrzymywanie i dostosowywanie automatycznie prędkości do nastawów kierowcy i zmiennych warunków drogowych, utrzymywanie prędkości za poprzedzającym autem, czy dostosowanie bezpiecznego tempa podróży do obowiązujących ograniczeń prędkości oraz zmiennej konfiguracji drogi. ADAS umożliwia też m.in. automatyczne wykrywanie innych uczestników ruchu drogowego, nie tylko innych pojazdów, ale również rowerzystów i pieszych. System jest w stanie zainicjować i w pełni przeprowadzić manewr automatycznego hamowania zarówno sytuacyjnego (powolne zwalnianie przed spokojnie wyhamowującym autem poprzedzającym), jak również hamowania awaryjnego (w sytuacji zagrożenia wypadkiem). Wbudowana w najnowsze Volvo XC60 funkcja Pilot Assist zapewnia wsparcie kierowcy od momentu ruszenia, aż do prędkości autostradowych. Zadaniem Pilot Assist jest utrzymywanie zadanego toru jazdy samochodu pomiędzy poziomymi oznaczeniami pasa ruchu (komfortowa jazda bez wężykowania), a także utrzymanie stałej prędkości w połączeniu z zachowywaniem określonego (regulowanego w pewnym, bezpiecznym zakresie przez kierowcę) odstępu czasowego od poprzedzającego pojazdu.

Funkcje bezpieczeństwa czynnego w Volvo XC60

XC60 to bezpieczny SUV, w którym nad bezpieczeństwem podróży czuwa szereg funkcji. Realizowane są przez kompleksowy system asysty kierowcy, są to – oprócz wyżej wymienionych – następujące, wybrane rozwiązania:

 • Adaptive Cruise Control – adaptacyjny system kontroli prędkości jazdy, inaczej: adaptacyjny tempomat; auto utrzymuje prędkość zadaną przez kierowcę, ale dostosowuje ją dynamicznie do szybkości pojazdów poprzedzających zachowując stały, bezpieczny odstęp czasowy. System ten działa w pełnym zakresie prędkości samochodu.
 • Blind Sport Information – rozwiązanie to ma za zadanie wesprzeć kierowcę w wykrywaniu pojazdów znajdujących się w martwej strefie obserwacji lusterek bocznych, system ten bardzo skutecznie ostrzega kierowcę przed zmianą pasa ruchu, gdy sąsiedni pas jest zajęty.
 • City Safety – system może zapobiec lub złagodzić skutki kolizji z pieszym, rowerzystą, dużym zwierzęciem lub innym pojazdem. W razie wykrycia ryzyka kolizji kierowca otrzymuje ostrzeżenia audiowizualne, włącznie z pulsowaniem pedału hamulca. W razie braku reakcji lub niedostatecznej reakcji kierowcy system aktywuje hamowanie awaryjne.
 • Cross Traffic Alert – funkcja oddająca nieocenione usługi np. podczas wycofywania pojazdu z prostopadłego do kierunku jazdy miejsca parkowania, system ten ostrzeże kierowcę, a w razie potrzeby również zahamuje, w sytuacji, gdy na drodze poruszają się pojazdy w kierunku poprzecznym do naszego toru jazdy
 • Distance Alert – działająca niezależnie od adaptacyjnego systemu kontroli prędkości funkcja stale analizująca odległość od poprzedzającego pojazdu i ostrzegająca kierowcę, gdy ten zachowuje zbyt mały odstęp podczas jazdy.
 • Driver Alert Control – system analizujący zachowanie kierowcy i sprawdzający poziom koncentracji; w razie wykrycia spadku uwagi kierowcy ostrzeże go.
 • Lane Keeping Aid – układ monitorowania pasa ruchu, pomaga zmniejszyć ryzyko niezamierzonego opuszczenia zajmowanego pasa ruchu podczas podróży trasami szybkiego ruchu.
 • Park Assist Pilot – aktywny system wspomagania parkowania, w pewnych sytuacjach może wesprzeć kierowcę ułatwiając parkowanie oraz wyjazd z miejsca parkowania.
 • Rear Collision Warning – układ, który może pomóc uniknąć uderzenia przez pojazd nadjeżdżający z tyłu
 • System informacji o znakach drogowych – rozwiązanie znane z wielu nowoczesnych samochodów, ale w przypadku Volvo XC60 ma poszerzoną funkcjonalność: rozpoznawane są nie tylko znaki ograniczenia prędkości, ale również inne znaki zakazu.
 • Wspomaganie parkowania i manewrów z dookólnym systemem obserwacji – akustyczno-wizualny system wspomaga manewrowanie autem przy niskich prędkościach ostrzegając wizualnie i dźwiękowo od zbliżaniu się do obiektów z każdej strony pojazdu.

Powyższy zestaw systemów asysty kierowcy to zaledwie część rozwiązań wbudowanych w Volvo XC60, szczegółowe instrukcje wykorzystania tych rozwiązań zawarte są w instrukcji obsługi pojazdu. Warto podkreślić, że poszczególne rozwiązania nie stanowią luźnego zbioru funkcji, lecz spójny, jednolity system aktywnej ochrony kierowcy i pasażerów, wspomagający właściciela Volvo XC60 w wielu sytuacjach drogowych i skutecznie podnoszący poziom całkowitego bezpieczeństwa podróży. Przeczytaj więcej na temat tego modelu Volvo na stronie producenta.Link do źródła

Udostępnij na:
Góra
Masz pytania? Przeszukaj naszą bazę wiedzy.